Stomatologia zachowawcza (regeneracyjna)
W trosce o zdrowie jamy ustnej istotne jest regularne dbanie o zęby i dziąsła. Właściwa higiena oraz profilaktyka mogą zapobiec wielu problemom, które mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń. Stomatologia zachowawcza w Otwocku to ważny element naszej oferty, z którego korzystają pacjenci zainteresowani między innymi leczeniem próchnicy.
Zakres usług gabinetu stomatologicznego w Otwocku
Stomatologia zachowawcza koncentruje się na leczeniu i zapobieganiu próchnicy, co jest bardzo ważne dla utrzymania zdrowych zębów przez całe życie. Jest jednym z fundamentalnych obszarów, których celem jest zachowanie pełnej funkcjonalności i estetyki uzębienia.
W ramach stomatologii zachowawczej i endodoncji oferujemy także wizyty interwencyjne – ich koszt to 300 zł i obejmują znieczulenie, zabieg, zdjęcie RTG, założenie opatrunku i wystawienie recepty.
Przebieg wizyty w ramach stomatologii zachowawczej
Podczas wizyty pacjent może liczyć na diagnostykę oraz plan leczenia. Każdy zabieg poprzedzony jest szczegółowym wywiadem oraz badaniem, co pozwala na dokładne określenie potrzeb i oczekiwań pacjenta. W trakcie wizyty lekarz omawia z pacjentem wszystkie etapy leczenia oraz odpowiada na wszelkie pytania i wątpliwości.
Aby skorzystać z naszych usług z zakresu stomatologii zachowawczej w Otwocku, należy skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo i ustalić dogodny termin wizyty.
Leczenie endodontyczne (kanałowe)
Ta dziedzina stomatologii zajmuje się leczeniem kanałowym, które jest niezbędne w przypadku zaawansowanych uszkodzeń miazgi zęba. Endodoncja obejmuje zabiegi przeprowadzane z użyciem światłoutwardzalnych materiały. Leczenie kanałowe wykonywane jest z zastosowaniem narzędzi maszynowych pod kontrolą RTG i mikroskopu. Ponadto przeprowadzamy leczenie endodontyczne przy użyciu technologii laserowej. Wykorzystanie tego urządzenia wskazane jest na każdym z etapów leczenia.
Wykorzystanie lasera w endodoncji
Działanie lasera polega na fototermicznym niszczeniu mikroorganizmów. Laser działa bakteriobójczo w świetle głównego kanału, jego odgałęzieniach i kanalikach zębinowych zarówno w pierwotnym, jak i w powtórnym leczeniu kanałowym.
Mikroorganizmy występujące w pierwotnym i wtórnym leczeniu kanałowym różnią się znacząco, ale nawet w tym wypadku laseroterapia skutecznie usuwa obydwie flory bakteryjne. Laser, likwidując warstwę mazistą, odsłania boczne kanaliki i umożliwia ich przepłukanie i oczyszczenie.
Laserowe leczenie kanałowe w gabinecie stomatologicznym
Laseroterapia jest wskazana w leczeniu kanałowym zębów:
~ z ropniami,
~ zgorzelami,
~ zmianami okołowierzchołkowymi,
~ resorpcją korzeni,
~ posiadających system kanałów nawet o bardzo skomplikowanej budowie anatomicznej.
Należy zapamiętać, że laser nie zastępuje konwencjonalnego leczenia endodontycznego, lecz jedynie je uskutecznia. Dla przykładu – same środki płuczące penetrują kanaliki zębinowe na głębokość 100 mikrometrów, natomiast zastosowanie lasera zwiększa głębokość do 1000 mikrometrów. W niektórych przypadkach, np. przy braku możliwości powtórnego leczenia kanałowego, laser używany jest do resekcji wierzchołka i wstecznego zamknięcia kanalików zębinowych.